Publikoval: Admin | 23. októbra 2010

Dedičné choroby

Pre laikov je najznámejším dedičným ochorením myší ,,tanec”. Je spôsobený poškodením mozgu. Postihnuté jedince môžu byť aj o niečo menšie, pretože sa nevyvíjajú normálne. Mnoho takýchto zvierat majú narušenú životaschopnosť.

V súvislosti s ,,tancom” sa tiež  vyskytuje hluchota. Veľmi často sa dajú u príbuzenských myší spozorovať zdeformované chvosty (chvost je buď zlomený alebo príliž krátky, alebo niekedy má aj dva konce). Je to dedičná vada, neliečiteľná.

V poslednom čase veľmi známe nu-nu myši niesu nič iné len jedince postihnuté vrodenou vadou (nerastie im srsť alebo je jej veľmi veľmi málo).

K dedičným chorobám patrí tiež epilepsia, ochrnutie, kŕče, páskavé dýchanie, tiež chýbajúce alebo nadpočetné prsty, deformácia prstov a kĺbou a veľa iných zmrzačení.

Deformácia zubov je tiež dedičná. Horné a dolné rezáky nerastú rovne proti sebe takže ich plochy sa pri hlodaní nebrúsia. Horné sa krivia smerom dovnútra a vrastajú v stále väčšom oblúku do tlamy, spodné rastú naopak, von s tlamy. Dočasne pomôže uštipnutie deformovaných rezákov. Väčšinou je trápenie stále horšie, zuby rastú neustále ďalej od seba, takže postihnutý jedinec už vôbec nedokáže prijímať potravu. Aj u stoličiek môže dôjsť k deformácii, tá však pre myš nemá tak fatálne následky.

 

Tieto smutné dedičné choroby môže spôsobiť hlavne príbuzenské párenie!

 

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

Kategórie

%d bloggers like this: